Справжня вартість виборів в Україні і за кордоном

За статтею 38 Конституції України громадяни нашої незалежної і суверенної мають право бути обраними до органів державної влади та органів місцевого самоврядування. Цікаво, хтось іще вірить у ці запевнення, поруч з якими відпочивають навіть казки Андерсена? Навіщо оте право, коли воно абсолютно нічого не варте без грошей? Причому без дуже великих грошей, які пересічному українцю навіть не снилися.

 

Вибори є задоволенням не з дешевих навіть для держави. Точніше, для платників податків, що наповнюють бюджет. Цьогорічне оновлення парламенту обійдеться українцям у 817,5 млн. гривень – відповідно до кошторису витрат за бюджетною програмою «Проведення виборів народних депутатів України».

 

Потрапити до елітарного клубу під назвою «парламент» можна двома шляхами – за партійними списками та у якості депутата-мажоритарника. Кожний із них має своє особливості і свій кошторис.

 

«Прохідне» місце у «прохідній» партії

 

Головне для потенційного кандидата – своєчасно примкнути саме до тієї політичної сили, яка стовідсотково буде представлена парламенті. Наразі, коли вірити соціологам, бар’єр у 5% гарантовано подолають ПР, ВО «Батьківщина» та комуністи. Їм компанію можуть скласти ВО «Свобода» і «Удар». Ну і, можливо, команда Наталі Королевської, яка кличе Україну кудись уперед.

 

Відповідно до ст. 56 Закону «Про вибори народних депутатів України» партія, яка висуває виборчий список кандидатів у депутати в загальнодержавному окрузі, має внести грошову заставу в розмірі 2000 мінімальних розмірів заробітної плати (приблизно 2,2 млн. гривень).

 

Потрапивши до прохідної частини списку, кандидат може далі спокійно займатися своїми справами. Партія подбає і про рекламу, і про політтехнології, і про сам процес голосування. Певна річ, не задарма. Тож її доведеться належним чином підтримати у фінансовому плані.

 

За словами керівника Комітету виборців України Олександра Черненка, оприлюдненими у ЗМІ, «ходять чутки, що в Партії регіонів місце в списку коштує від 5 до 10 мільйонів доларів. Опозиційні списки – то там менше, десь в середньому можна говорити про суму у 5 мільйонів».

 

Сам п’ю, сам гуляю…

 

Трохи дешевше може обійтися виборча кампанія у мажоритарному окрузі. На думку того ж пана Черненка, вартість перемоги там коливатиметься в межах від одного до п’яти мільйонів доларів. Сума залежить від особи кандидата та місцевості. Менша сума – більше клопотів. Доведеться самому і про рекламу дбати, і у дебатах участь брати, і власний штаб формувати, і займатися ще бозна чим.

 

Як вважають політтехнологи, менше півмільйона доларів округ коштувати не може. Якщо, звичайно, ви проводитимете кампанію «як усі нормальні люди». Є витрати, без яких не обійтися. Це агітаційні матеріали, реклама, телебачення, газети, оплата за участь у комісіях тощо. Крім того, треба заплатити консультантам і команді, що допомагає (до 15% витрат). Недешевий і соціологічний супровід. Дослідження на окрузі (приблизно 2000 респондентів зі зрізом по усіх категоріях населення) обходиться щонайменше у 5-6 тис. доларів. За умови залучення ще й фокус-груп видатки зростають у рази.

 

Читати повністю ТУТ                 http://duhvoli.com.ua/index.php?article=1398

0 коментарів “Справжня вартість виборів в Україні і за кордоном”

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *