Битва за Львів у листопаді 1918-го року

13 листопада о 15-й годині у Львові відбудеться театралізоване військово-історичне дійство «Битва за Цитадель», де організатори намагатимуться відтворити бої у Львові між Українськими Січовими Стрільцями та польським військом у 1918-му році.

 

Реконструкцію битви можна буде побачити на території оборонного комплексу Цитадель по вул. Грабовського, 11 у Львові (поруч з малою Максиміліанською вежею №3). До організації заходу долучилися Товариство пошуку жертв війни «Пам’ять», ВО «Свобода» та львівська книгарня «Книжкова Криївка». Вони закликають вшанувати пам’ять героїв, які захищали столицю Західноукраїнської Народної Республіки від поляків.

 

Як відомо, 18 жовтня 1918-го року Українська парламентська репрезентація скликала у Львові збори всіх українських послів австрійського парламенту, Галицького і Буковинського сеймів, представників політичних партій, духівництва і студентства Галичини і Буковини. Збори обрали Українську Національну Раду як політичного представника українського народу в Австро-Угорщині. Невдовзі після цього спалахнула українсько-польська війна. Ось хронологія боїв за Львів з 1-го по 13-те листопада 1918-го року:

 

1 листопада – встановлення української влади у Львові, початок боїв з поляками.

 

2 листопада – важкі бої за головний залізничний вокзал, захоплення його поляками.

 

3 листопада – прибуття до Львова частин Українських Січових Стрільців (УСС). Українці захоплюють Цитадель та прилеглі квартали. Відновилися бої за вокзал.

 

4 листопада – продовження боїв за головний залізничний вокзал. Фронт, який утворився 4-го листопада, практично не змінювався протягом двох тижнів. Він проходив по вулицях Стрийській, Кадетській, Коперніка, через головну пошту, Галицький сейм (зараз – головний корпус університету ім. Івана Франка), Собор Святого Юра, вулицями Бема, Янівською, Клепарівською, Шпитальною, Замарстинівською.

 

Головним опорним пунктом українських військ у місті стали казарми по вулиці Янівській, Галицький Сейм, Цитадель, Головна пошта, казарми Фердинанда й поліції на вулиці Казимирівській, а також вокзал Підзамче.

 

5 листопада – запеклі бої точилися за Головну пошту. Поляки невпинно атакували будинок, тримали під щільним вогнем підходи до нього, обстрілювали вікна. Того ж дня гриміли постріли і вибухи в районі казарм Фердинанда на вулиці Клепарівській та на інших ділянках фронту.

 

6 листопада – на всіх частинах фронту тривали запеклі бої цілий день і ніч.

 

7-8 листопада – залога казарм Фердинанда при Городоцькій вулиці веде бої від 4-ї ранку. На Підзамче цілий день точилася запекла боротьба з польськими легіонерами та бандами польського міського шумовиння.

 

9-11 листопада – на Високому Замку з’явилася українська гарматна батарея (дві гаубиці). З початку там було 6 гаубиць, але чотири з них згодом переведено на нову позицію – за Личаківську рогатку.  

 

Її вогонь став для поляків настільки дошкульним, що вони були змушені надіслати свої літаки, які намагалися знищити українські гармати. Невдовзі українці встановили артилерію також на Цитаделі та у Кривчицях. Ударами з боку Старого Села, Персенківки та Цитаделі українські підрозділи (до 500 стрільців) зайняли Кульпарків.

 

Читати повністю ТУТ                http://www.duhvoli.com.ua/index.php?article=859

0 коментарів “Битва за Львів у листопаді 1918-го року”

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *