Король Шварно (Юрій) Данилович

Шварно (Юрій) Данилович (1230 – 1269) – король України-Руси, великий князь литовський, князь холмський, белзький, дорогочинський і галицький.

Цей син Данила Галицького у 1253 р. одружився на донці литовського князя Міндовга і, мимоволі, став членом правлячої тоді в Литві династії. Слід, однак, звернути увагу на те, що він не примазувався до цього литовського роду, а отримав литовське князівство на цілком законних підставах, як спадкоємець корони Данила Галицького, тобто носій найвищої влади в цьому регіоні Центральної і Східної Європи (на той момент жоден польський чи литовський князь не володів короною). Так сталося, що під гнітючим враженням вбивства в родині єдиний син Міндовга Войшелк пішов в Угровський монастир і добровільно передав Юрію усю повноту влади над Литвою.

Територіальні розміри утвореної в результаті цього акту держави вражають уяву.  Протягом 1267-1269 рр. це була найбільша країна в Європі, кордони якої простягалися від Балтійського до Чорного моря (угорський король Андрій ІІ вигнав тоді Тевтонський орден із Молдови і цілком ймовірно, що Бродницька земля знову повернулася у володіння Галича).  У свою чергу Шварно розбив у 1262 р. мазовшан під Черськом і, таким чином, можна стверджувати, що Дорогочинське князівство повернуло собі усі давні землі бужан аж до Вісли.  Столиця цієї величезної держави (Холм) в жодному разі також не могла знаходитися біля самого кордону з Польщею і, дійсно, є свідчення, що Юрій (Шварно) щорічно отримував 1000 гривень прибутку з покладів солі у Бохні та Величці і, таким чином, виходить так, що його кордони на заході практично впритул наблизилися до Кракова.

На жаль, цей вражаючий уяву підйом України-Русі  тривав не надто довго.  Вже у 1269 р. Шварно, хоч і був наймолодшим сином короля Данила, несподівано помер і був похований біля нього у підземеллях кафедрального собору в Холмі.

Читати далі тут

0 коментарів “Король Шварно (Юрій) Данилович”

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *