Король Михайло Вишневецький

Вишневецький Михайло (1639-1673) – король Речі Посполитої у період між 1669 та 1673 рр.

В значній мірі Михайло має завдячувати королівській короні своєму батькові Яремі, який у 1648 р. взяв на себе місію збереження Речі Посполитої, але через багато обставин так і не був обраний королем. Замість полководця, який був здатний мобілізувати усі українські сили прозахідної орієнтації і зберегти країну, зухвалі поляки посадили на королівський трон ще одного фаната-католика і тим остаточно збурили Україну та відштовхнули її від себе.

Поразки пішли за поразками, у 1667 р. справа дійшла до Андрусівської угоди, і вже сам Ян Казимир зрозумів, що не здатний впливати на ситуацію, і після Лівобережної України неминуче настане черга самої Польщі. Він сам склав із себе королівські повноваження, що вже свідчить про надзвичайно складну ситуацію, яка утворилася на той час. Прийшло усвідомлення того, що Річ Посполита це є не тільки Польща, що велетенська держава ще від часів Ягеллонів трималася тільки завдяки компромісу між польською та українською правлячою елітою, і усунення її представника від влади буде надзвичайно дорого вартувати як Україні, так і Польщі.

Михайло народився в Білому Камені на Львівщині і хоча він не успадкував від батька талант полководця, але мав набагато кращі дипломатичні здібності і, тишком – нишком, потрафив стабілізувати ситуацію в Україні так, що Річ Посполита протрималася ще більше ніж сто років. Він правив країною лише 4 роки, і далеко не все йому вдалося зробити, зокрема, він пішов на Бучацький мир із Туреччиною, що дає привід польським історикам вважати його найгіршим королем Речі Посполитої. Однак, слід пам’ятати, що цьому королю довелося управляти країною в найважчий період її існування, він мусів діяти зовсім в інших умовах і зовсім іншими методами, ніж його попередники, і тому слушно вважав цю угоду тимчасовою, яка була потрібна лише для перепочинку та концентрації усіх необхідних сил, щоб повернути Поділля.

Власне, під час підготовки нової війни з Туреччиною він і помер у Львові, маючи за собою лише 34 роки.

Читати далі тут http://duhvoli.com.ua/index.php?article=237

0 коментарів “Король Михайло Вишневецький”

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *